Čtyři roky měl na šumperské lavičce hlavní slovo, po závěrečném utkání sezony ale oznámil svůj konec a předal žezlo následníkovi. Bohdan Hecl už v průběhu ročníku naznačoval, že by se mohl s pozicí trenéra mužů FK Šumperk rozloučit, nakonec setrval až do posledního kola soutěže. „Pokud je kouč na amatérské úrovni v takové pozici dlouho, tak i sám po čase vnímá, že je unavený. Asi by to bylo jiné, kdybychom každý rok atakovali přední příčky, ale bohužel,“ smutnil Hecl v rozhovru pro LifeTV.

Jak hodnotíte nedávno skončenou sezonu, která pro Šumperk skončila 14. místem v divizi?

Určitě ji nemůžeme považovat za úspěšnou. Dokončil jsem u týmu čtvrtý rok, dvakrát z toho bylo deváté místo, jednou páté a tentokrát čtrnácté, takže z tohoto pohledu jde o ústup z předních pozic. Na podzim jsme bohužel neměli šířku ani kvalitu kádru na to, abychom uhráli víc bodů. Teď na jaře byl tým o něco lepší, ale bohužel se nám nevyhnula řada zranění na důležitých postech, což nás částečně ovlivnilo. Každopádně ani během jara jsme neudrželi konstantní výkonnost, bylo to jako na houpačce. I když v některých těžkých zápasech mančaft předvedl, že umí zahrát dobrý fotbal, tak proti soupeřům ze spodních pater tabulky naopak zklamal, například v duelu s Přerovem a podobně. Ročník nebyl úspěšný a doufejme, že se vedení a novému trenérovi podaří výsledky zlepšit.

Takže jste jako hlavní trenér mužstva skončil?

Ano, je to tak. Po posledním utkání s Heřmanicemi jsem ve funkci trenéra šumperských mužů skončil. Dohodli jsme se s vedením, že u týmu působím už dlouho, že je čas na změnu, nový kouč může přinést svěží vítr. Já už mám některé hráče zaškatulkované, zároveň bude příležitost předvést jiný systém hry, než jaký jsem doposud aplikoval já. Pokud je trenér na amatérské úrovni v takové pozici dlouho, tak i sám po čase vnímá, že je unavený. Asi by to bylo jiné, kdybychom každý rok atakovali přední příčky, ale bohužel. Chceme stále stavět na vlastních hráčích, ale je to náročné, protože divizní skupina E je velmi těžká, proudí do ní i řada fotbalistů z vyšších soutěží.

Kdo po vás místo trenéra převezme?

Bude to Zdeněk Opravil.

AKTUÁLNĚ❗️ Trenér Fotbalový klub Šumperk BOHDAN HECL skončil na pozici hlavního kouče mužů. Kdo ho nahradí a jak hodnotí…

Zveřejnil(a) LIFETV.cz dne Pondělí 17. června 2019

Už si skládá mužstvo pro novou sezonu a hledá posily?

Určitě nezahálí on ani vedení klubu. Rádi bychom přivedli bývalé hráče, kteří teď působili v Uničově a dalších nedalekých týmech, ale většina z nich se rozhodla zůstat ve svém dosavadním celku. Jak jsem říkal, chceme jít cestou odchovanců a přitáhnout zpět kluky, kteří v Šumperku vyrostli, ale není to vůbec jednoduché. Jsme každopádně ve spojení třeba se Sigmou Olomouc, odkud někoho přivedeme, pokud bude možnost. I kdyby to bylo jen na krátké hostování, jako letos v případě Lukaše Neuera.

Už v průběhu sezony jste hodně mluvil o zraněních, kterých byla celá řada. Hráči Marku Smržovi šlo při jednom venkovním utkání dokonce o život. Dolehlo to na vás a na mužstvo?

Hodně mě štve, že během jednoho roku došlo ke třem opravdu velkým úrazům. Dan Španihel po zranění z loňského jara dodnes nehraje, Marek Smrž měl také velké potíže. No a teď v posledním zápase se ještě ošklivě zranil Filip Navrátil. Všechny tyto komplikace mi hodně kazily náladu a pochopitelně nedělaly radost ani klukům v kabině.

Nemohu si tu otázku odpustit. Návštěvy na šumperském fotbale se i letos pohybovaly kolem stovky diváků. Nebylo by z hlediska atraktivnosti soupeřů lepší, kdyby Šumperk hrál místo divize krajský přebor, i za cenu přesunu do nižší soutěže? Podobnou cestou šly nedávno Jeseník a Mohelnice.

Možná by to bylo atraktivnější z pohledu regionálních soubojů, mohli bychom jezdit do Zábřehu, Velkých Losin a tak dále. Ale jinak by to nedávalo žádný smysl. Krajský přebor je o dost horší než divize, což potvrzovala i přípravná utkání před sezonou, kdy jsme porazili o sedm gólů Šternberk. Ten přitom patří v krajském přeboru mezi nejlepší. Snažíme se vychovávat mládež na výkonnostní úroveň fotbalu, takže bychom účastí v nižší soutěži šli sami proti sobě. Ve vší úctě k týmům z krajského přeboru, trénovat jednou nebo dvakrát týdně, to by nám vzhledem k situaci v klubu nedávalo smysl.

Bude hrát Šumperk i příští sezonu divizní skupinu E, nebo existuje možnost, že se znovu přesune?

Zatím nevíme, každopádně budou tři skupiny. Ve čtvrtek proběhne losovací aktiv, tak uvidíme. Nicméně máme z určitého pohledu blíž na Vysočinu než na Ostravsko, kam se mi upřímně poslední dobou moc nechtělo. Bohužel jsme v Šumperku od ostatních odříznutí, ale nějak se s tím vždycky musíme poprat.

Jako trenér mládeže zůstáváte?

Ano, zůstávám vedoucím koučem přípravek a s kolegy ještě budeme mít na starosti dorostenecké ročníky, takže u fotbalu určitě nekončím.

Jak hodnotíte své čtyřleté působení na pozici hlavního šumperského trenéra?

Myslím, že mi moc nepřísluší sám sebe hodnotit, ale některé ročníky se povedly. Třeba hned po mém příchodu jsme se zachránili, přestože tady hrál velmi mladý kádr. Zapracovalo se spousta mladých kluků, na druhou stranu jich spousta odešla a odchází, vstupují do toho povinnosti, škola a práce. Na rozpočtové možnosti, které máme, tak jsme podle mě odváděli dobrou práci, nepodařilo se toho málo. Ale zároveň mohly být výsledky klidně lepší, například loni, kdy bylo našlápnuto k úplné špičce tabulky, ale pak jsme to pokazili. Letošní ročník byl asi nejslabší za dobu, co jsem mužstvo vedl.

Co se umístění v divizi týče, nedosáhl už šumperský fotbal svého maxima?

To je složité říci. Když si všechno sedne, tým táhne za jeden provaz a zároveň se důležitým hráčům vyhnou zranění, tak můžete dosáhnout na přední příčky v tabulce. Pokud navíc přivedete kvalitní posily na doplnění kádru a hrajete slabší skupinu, není nemožné hrát úplnou špici. Loňský ročník je ukázkovým příkladem.

Foto: LifeTV.cz