Není to tak dlouho, co za šumperský hokejový klub chytal téměř čtyřicetiletý Vlastimil Lakosil. Draci v sezoně 2017/2018 vsadili na zkušenost a mezi tři tyče postavili jednoho z nejostřílenějších gólmanů tuzemska. Teď se vydali jinou cestou. Tři tyče bude od nového ročníku strážit dvojice mladíků, kteří mají kariéry teprve před sebou. Třiadvacetiletého Ondřeje Halodu přišel pod vrcholky Jeseníků doplnit jen o pár měsíců mladší Michal Wanecki.

„Mladý brankář, který má před sebou velké věci. Výborně čte hru a pokud cítí důvěru, tisíckrát ji svými výkony týmu i trenérům vrací. To jsou důvody, proč od nás dostal na příští sezonu důvěru.“ Těmito slovy popsal pro klubový facebook Draků Šumperk trenér Martin Janeček stále ještě dvaadvacetiletého Michala Waneckiho. Ví, o čem mluví, protože v uplynulých měsících pod ním tento brankářský talent působil v Opavě.

Během letní přípravy vám budeme přinášet názory trenéra Draků Martina Janečka na jednotlivé hráče, kdy ve stručnosti…

Zveřejnil(a) Draci Šumperk dne Středa 5. června 2019

Odchovanec vítkovického hokeje debutoval ve druhé hokejové lize už ve dvaceti letech, během sezony 2016/2017 zalepil na soupisce Slezanu díru po velezkušeném harcovníkovi Dušanu Šafránkovi, který tehdy odešel do Havířova. A šanci chytil pořádně za pačesy. Všech prvních pět utkání za muže – na začátku ledna 2017 – dotáhl s Opavou do vítězného konce. Mimo jiné tenkrát potrápil i Draky, proti nimž vyčapal vítězství 6:3.

Hned bylo jasné, že tenhle talent ze Slezska se jen tak neztratí. Dařilo se mu i před nástupem do dospěláckého hokeje: ročník 2013/2014 pro Waneckiho dopadl rekordně, v extralize staršího dorostu dotáhl Vítkovice k 30 vítězstvím, což byl nejlepší výkon ze všech gólmanů soutěže.

V předcházejících dvou obdobích (2017/2018 a 2018/2019) dostal Michal Wanecki za Opavu příležitost shodně v 18 duelech. Nejprve z toho byla děsivá statistika v podobě 4.45 obdržených branek na zápas, loni však udělal pořádný pokrok. Mladík držel Slezan v nelehkých chvílích nad vodou a na konci základní části se mohl chlubit statistikou 2.84 inkasovaných gólů za utkání, přestože před sebou neměl úplně nejpevnější obranu.

Statistiky Michala Waneckiho (zdroj: eliteprospects.com)

Přechod do Šumperka může být (a nejspíš i bude) pro další vývoj kariéry Michala Waneckiho zlomový. Pokud vše půjde podle plánu, poprvé v mužské kategorii dostane příležitost odchytat více než 20 střetnutí a zároveň se porvat o místo týmové jedničky. Jestli teď Draci něco nutně potřebují, jsou to stabilní výkony maskovaných mužů. I proto, že gólmanský post byl příznivci šumperského klubu v nedávné minulosti podroben kritice.

Foto: hcslezan.cz