Bronzová medaile ze Světových her ve Vratislavi, kov zlatého odlesku z juniorského mistrovství světa na území Austrálie nebo dvě výhry na závodech Světového poháru. Dále trojnásobné vítězství (roky 2016, 2017 a 2018) v anketě o nejlepšího českého orientačního běžce. To je výčet jen některých úspěchů šumperského rodáka Vojtěcha Krále. Řada lidí o něm vůbec neví, částečně i proto, že sport, který odmala dělá, v Česku není tolik populární. Třicetiletý talent přitom patří k tomu nejlepšímu, co může tuzemský orientační běh nabídnout.

Mládí snad ani nemohl trávit jinak než běháním v přírodě s mapou v ruce, byl k tomu předurčen. Oba jeho rodiče orientační běh dělají, Vojtu už jako malého kluka vozili po závodech, aby je mohl sledovat. A vzal si dobrý příklad. Přestože přičichl i k jiným sportům, právě orienťák jej pohltil natolik, že u něj setrval dodnes. Je za to rád, v uplynulých letech zamířil mezi evropskou i světovou smetánku, sbírá zkušenosti i skvělá umístění na vrcholové úrovni.

„Už jako prcek jsem lítal po lese a zdolával v té době jednoduché tratě, pak jsem přidával těžší a těžší. I po tolika letech mě orientační běh stále baví, protože člověk musí běhat na hranici svých fyzických sil, ale zároveň je potřeba číst mapu a volit správný postup. Taky se mi líbí, že žádný závod není stejný, pokaždé vám nabídne něco nového,“ rozpovídal se Vojtěch Král na schůzce v jedné ze šumperských kaváren.

Stále mladý sportovec dříve orientační běh dělal při studiu, postupně však přesedlal na klasický pracovní život, který dokázal spojit se svým koníčkem: jelikož vystudoval kartografii, živil se tvorbou map pro závody orientačního běhu. „Je to taková klasická práce orientačních běžců,“ smál se Král. „Mapaře oslovuje oddíl, který závody pořádá, a ten pro ně mapu připraví. Po škole jsem několik let takhle mapoval, ale pak přišla nabídka z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, kde jsem dostal pracovní pozici. Od té doby jsem profesionální sportovec.“ Aby čas vyplnil i jinak než přípravou na výkony, pomáhá organizovat některé běžecké nebo lyžařské závody.

 „K dotažení těch nejlepších na světě mi chybí lepší kondiční stránka, technicky už jsem to doufám zvládl, dokážu často běhat bez chyby i na světové úrovni. Sráželo mě, že mi ke konci závodů vytuhlo tělo.“

„Orientačním během se ale dlouhodobě živit nemůžete,“ připustil. „Dostanete peníze na to, abyste přežili, ale do budoucna nic neušetříte a těžko si postavíte dům. Proto dělám ještě menší práce bokem, jako je právě chystání map a další kartografické brigády.“

Zakleté mistrovství světa

Vojta orienťák miloval odmala, ale až během studia na gymnáziu zjistil, že se mu chce věnovat naplno. Nejprve se zdokonaloval výhradně v barvách klubu SK Severka Šumperka, za který u nás závodí dodnes, později mu cenné rady a zkušenosti předávali reprezentační trenéři. „Abyste ale mohli běhat na nejvyšší úrovni, tak potřebujete jezdit do Skandinávie, kde má orientační běh velkou kvalitu a také ideální podmínky,“ vysvětloval. „Proto jsem tamní prostředí často navštěvoval, a to jak s reprezentací, tak se švédským týmem IFK Mora, jehož dres při působení na severu Evropy oblékám. V Norsku, Finsku a Švédsku jsou peníze, kluby mohou běžce finančně podpořit a proplatit jim fungování.“

Sympaťák ročníku narození 1988 považuje pro celkový úspěch za velmi důležité výborně zvládat orientační část závodu. Bez fyzické přípravy se také neobejdete, ale častěji o lepším umístění rozhoduje taktická stránka. „Abych pravdu řekl, pro mě je poslední dobou slabinou spíše fyzička,“ přiznal. „K dotažení těch nejlepších na světě mi chybí lepší kondiční stránka, technicky už jsem to doufám zvládl, dokážu často běhat bez chyby i na světové úrovni. Sráželo mě, že mi ke konci závodů vytuhlo tělo.“ Za svou výsadu považuje rychlost a dravost, problému mu někdy činí vytrvalost.

Soutěží a závodů má Vojtěch Král, stejně jako ostatní orientační běžci, na výběr několik. Prioritou pro něj každopádně zůstávají účasti na mistrovstvích světa a světových pohárech. Aby se na tyto prestižní akce kvalifikoval, musí podávat dobré výkony ve kvalifikačních závodech a poctivě trénovat. „Všechny zbylé víkendy mohu využít k jakýmkoli jiným akcím. Záleží na tom, jestli potřebuji spíše trénovat a věnovat se přípravě, nebo je pro mě lepší jít závodit,“ pokračoval trojnásobný vítěz ankety o nejlepšího českého orientačního běžce.

„Myslím, že problém může být spíš v hlavě, než že by to souviselo s fyzičkou. Neumím podat v nejdůležitějších chvílích maximální výkon, vždy udělám maličkou chybu, která mě připraví o deset vteřin času.“

Zatímco na mistrovství Evropy a Světových hrách už si Vojtěch Král na krk pověsil nejednu medaili, mistrovství světa je pro něj stále zakleté a zároveň patří k jeho největším výzvám současnosti. Doposud na světovém šampionátu obsadil ve sprintu nejlépe šestou příčku (Strömstad 2016, Tartu 2017), byl i desátý (Lausanne 2012) a jedenáctý (Riga 2018). „Těžko říct, co mě dělí od těch úplně nejlepších na prvních třech místech, dumám nad tím dlouho,“ zamýšlel se.

Medaile Vojtěcha Krále a úspěchy na MS (zdroj: Wikipedie)

„Myslím, že problém může být spíš v hlavě, než že by to souviselo s fyzičkou. Neumím podat v nejdůležitějších chvílích maximální výkon, vždy udělám maličkou chybu, která mě připraví o deset vteřin času. Možná už jsem dosáhl svého maxima a těžko říct, jestli někdy budu lepší. Bez medaile se svět nezboří, ale budu to zkoušet dál.“

Není o čem psát

Vojta Král mimochodem delší dobu provozuje webové stránky (http://vojtechkral.ssu.cz/), kde zveřejňuje své poznatky o orientačním běhu. „Spoustu lidí se mě tenkrát ptalo, co dělám jinak a jak třeba trénuji, tak jsem se rozhodl psát blog. Ale dnes už tam moc příspěvků nedávám. Ne že bych neměl čas, ale dochází inspirace, není o čem psát. To ale neznamená, že by mě orienťák nenaplňoval, trénování a závodění mě pořád baví,“ dodal sportovec, který je známý častou sebekritikou, a to i v případě dobrých výsledků. Možná i proto je dnes tam, kde je.

Po skončení kariéry závodníka by se Vojtěch nebránil trénování nebo jiné funkci spojené s orientačním během, přestože končit s boji na světové úrovni ještě nějakou dobu neplánuje. Dnes nebydlí v Šumperku, ale v severočeském Turnově, kde se nedávno pustil do rekonstrukce bytu. Rád žertem říká, že se tam přestěhoval především kvůli mistrovství světa v lesních disciplínách, které se bude v roce 2021 konat právě v okolí tohoto města.

Foto: archiv Vojtěcha Krále