Březen a duben posloužily jako zahřívací měsíce, ale teď je sezona v plném proudu. V květnu si běžci ze Šumperska a Zábřežska přijdou na své, protože je na programu hned několik, převážně tradičních závodů. Na které z nich můžete zavítat i vy? Kdy a kde proběhnou? LifeTV pro vás připravila přehled pětice nejdůležitějších běžeckých událostí pro příští dny a týdny. Tak na co ještě čekáte?

Chlapácký běh 2019: Na Baštu (7. května)

První ze tří květnových krosových závodů, které jsou v plánu pod hlavičkou seriálu Chlapácký běh. V úterý 7. května se poběží závod zvaný Na Baštu, ten odstartuje v 17 hodin u mateřské školy v Králci nedaleko Dolních Studének. K dnešnímu dni za sebou „Chlapáky“ mají šest dílů z celkových čtyřiadvaceti, takže běžecká sezona na Šumpersku dospěla teprve do první čtvrtiny. Průběžný žebříček Chlapáckých běhů zatím vede papírový favorit Ondřej Jílek. Nezapomeňte, že i běžecká událost Na Baštu je určena pro zájemce z řad široké veřejnosti, a to včetně dětí, které mají vyhrazenou vlastní kategorii. Více informací najdete na webu Chlapáckých běhů.

Závody v orientačním běhu (11. – 12. května)

Ne, na této akci si na rozdíl od výše zmíněné většinou nepřijdou na své amatéři. Ovšem i přesto stojí za pozornost, reprezentanti z našeho okresu zde budou mít výrazné zastoupení. Závody v orientačním běhu (jarní trojkombinace celostátních závodů, pozn. autora) Český pohár Mrtvý muž, pořádané Klubem vytrvalostních sportů Šumperk, proběhnou od soboty 11. do neděle 12. května. Nejprve je na programu sprint (trasa přímo v Šumperku) a poté i dva štafetové závody v rekreačním areálu na Třemešku u Oskavy). Do dění závodů zasáhnou jak mládežníci, tak účastníci z ženských a mužských kategorií.

Na obrázku může být: text

Dvojzávod v běhu do vrchu (11. – 12. května)

Ve stejném termínu se uskuteční další tradiční lahoda pro milovníky běhání: Dvojzávod v běhu do vrchu, který v sobě zahrnuje závody Holba běh na Šerák a Běh na Sokolí vrch. Není přitom nutné nastoupit do obou z nich, zájemci mohou klidně zvolit pouze jeden a ve druhém pak třeba podpořit kamarády nebo rodinné příslušníky. První závod měří 9,5 kilometrů a druhý rovných 6 kilometrů. Je důležité zmínit, že oba běhy jsou zařazeny do MARATONSTAV Českého poháru v běhu do vrchu. Boje o umístění ve dvojzávodu se však mohou účastnit pouze závodníci, kteří absolvují oba běhy. Holba běh na Šerák vypukne 11. května v Domašově, Běh na Sokolí vrch o den později v Autocampingu Bobrovník v Lipové-Lázních. Více informací najdete na stránkách akce.

Chlapácký běh 2019: Jarní kros Písařova (15. května)

Asi netřeba nic dalšího dodávat. Chlapácké běhy se v polovině měsíce přesunou z blízkého okolí Šumperka do obce Písařov, kde organizátoři ve středu 15. května uspořádají jubilejní dvacátý ročník Jarního krosu Písařova. Hlavní trasa bude dlouhá něco málo přes 10 kilometrů, kategorie Šumperský prcek poběží 1 700 metrů. Lesní a polní běh s převýšením 257 metrů odstartuje v 17 hodin na písařovském hřišti.

Půlmaraton údolím Moravské Sázavy (26. května)

Z květnových běžeckých závodů ten vůbec nejdelší. Sedmý ročník Půlmaratonu Moravské Sázavy (délka trati necelých 22 kilometrů) započne v neděli 26. května, tradičně u plaveckého stadionu v Zábřehu. Závodníci poběží jak ve městě, tak v jeho okolních obcích, a to převážně po asfaltu a betonu. Akce je součástí Velké ceny vytrvalců Olomouckého kraje pro roku 2019 a ISCAREX Poháru 2019. Takže pořádně potrénovat a hurá do toho! Registrovat se můžete zde.

Na obrázku může být: boty a text

Úvodní foto: Petr Miča