Na dlouhou cestu do západočeské Plzně se na Velký pátek 19. dubna vydali členové Vzpírání Šumperk Tomáš Pliska a Zbyněk Košťák, zúčastnili se tam otevřeného přeboru Plzně ve vzpírání. Jejich úkolem nebylo ani tak překonat osobní rekordy (ačkoli i na ně došlo), jako spíše nasbírat důležité body pro oddíl. A povedlo se! Zpátky pod vrcholky Jeseníků vezli celkové 9. a 11. místo, ačkoli cesta za platnými pokusy tentokrát nebyla vůbec snadná, především pro mladšího z dvojice siláků.

V trhu mladík Zbyněk Košťák předvedl sebejistý výkon a ukázal, že hodiny strávené v autě se na něm prakticky nepodepsaly. Trhnul 52, 56 a nakonec i 61 kilogramů, čímž pokořil svůj osobní rekord v této disciplíně. O to větší trable řešil před začátkem nadhozů.

„Zbyňkovi se při rozcvičení na 85 kilogramů ozvala záda, se kterými měl problém už o týden dříve. Ve hře bylo dokonce odstoupení ze soutěže ještě před prvním pokusem v nadhozu,“ nezastíral Košťákův mentor a vedoucí Vzpírání Šumperk Tomáš Pliska. „Měl ode mě instrukce, že pokud se mu to nebude zdát, ať pokus klidně v průběhu vzdá. Zbyněk ale ukázal, že je opravdu bojovník. Činku nejenže přemístil, ale dokázal ji i dostat nad hlavu,“ chválil svěřence.

Tomáš Pliska pak v trhu skončil na hodnotě 95 kilogramů, další dva pokusy na větší váhu mu nevyšly. V nadhozu předvedl o něco lepší výsledky, zvládl 115, 119 i 122 kilogramů. Šumperku jako oddílu patří celkově 10. pozice z osmnácti startujících.

„Příjemným zpestřením pro nás byla kategorie žen (juniorek). A že se bylo na co dívat! Na soutěžích vzpěračky moc nepotkáváme a v Šumperku také momentálně žádnou nemáme. Tajně jsem si dal cíl se alespoň přiblížit svým trhem úžasnému výkonu Michaely Skleničkové v nadhozu, zvedla 106 kilogramů,“ uzavřel Pliska s úsměvem.

Výsledky šumperských vzpěračů v Plzni

Zbyněk Košťák, 11. místo a 175 bodů
trh: 52 kg, 56 kg, 61 kg (nový osobák)
nadhoz: 85 kg, další pokusy vynechal

Tomáš Pliska, 9. místo a 258 bodů
trh: 95 kg, 99 kg(neplatný), 99 kg (neplatný)
nadhoz: 115 kg, 119 kg, 122 kg

Foto a video: Vzpírání Šumperk