V našem regionu se příliš akcí světového formátu nekoná. Když ale na takovou událost přijde, stojí to za pozornost. Třeba jako v případě cyklistického Závodu míru do 23 let, který je součástí prestižního Nations‘ Cupu. Čtyřdenní velkolepá podívaná o stejném počtu etap po roce znovu zavítá na Šumpersko a Jesenicko, ve čtvrtek 6. června odstartuje v Krnově, v neděli 9. června skončí v Jeseníku. Neúspěšnější jezdci ze Závodu míru U23 navíc dostanou příležitost ukázat své dovednosti na známém etapovém závodu Tour de France.

Velká část trasy vede mimo šumperský region, ale částečně se mladí cyklisté ukážou i u nás. Projedou třeba Velkými Losinami, Sobotínem nebo Loučnou nad Desnou. Bojovníci během čtyř dnů spolykají desítky a desítky kilometrů, Závod míru rozhodně není pro slabé povahy. Do sedla usedne dvaadvacet národností (týmů), jež se budou hnát za co nejlepším umístěním. Dorazí například Norové, Poláci, Rakušané, Portugalci, Rusové nebo Japonci a Britové.

Největší českou nadějí by měl být i tentokrát cyklista Karel Vacek, jenž si dělá zálusk na umístění v nejlepší desítce peletonu. Nenechte si ujít aspoň část závodu světových rozměrů a přijďte podpořit naše naděje. Více podrobností najdete na oficiálních stránkách akce.

První ročník Závodu míru se konal v roce 1948, pořádaly jej deníky komunistických stran třech států východního bloku. Brzy se stal největším amatérským cyklistickým závodem na světě. Poslední ročník původního Závodu míru se jel v roce 2006, v minulých 6 letech byl určen pro závodníky do 23 let, což platí dodnes.

Foto: Jan Brychta (svetcyklistiky.cz)