Jeden vstřelený a pouze dva obdržené. Taková je v posledních dvou zápasech gólová bilance zábřežského brankáře Lukáše Tomana (na fotce vlevo), který nedávno trefou z penalty srazil silný Lutín. Výborným výkonem se podepsal i pod jednoznačné domácí vítězství 6:1 nad Jeseníkem. Fotbalisté Sulka před koncem ročníku zkrátka šlapou jako švýcarské hodinky a berou body i nejlepším celkům krajského přeboru. „Jsem z toho sám překvapený a nedokážu si to vysvětlit,“ řekla v rozhovoru pro LifeTV gólmanská jednička Zábřehu.

Pauza v předchozím kole krajského přeboru se na vás očividně nepodepsala. Čím to, že jste silný Jeseník rozstříleli jednoznačně 6:1?

Myslím, že nám pauza naopak prospěla. Odpočali jsme si po psychické i fyzické stránce, a jelikož kluci v přestávce mezi zápasy moc neviděli na tréninku balón, tak jim to asi chybělo. Proto ten výsledek (usmívá se). Navíc nám nejspíš pomohlo, že Jeseníku chybělo hodně hráčů základní sestavy, i to mohlo duel ovlivnit. Tím určitě nechci shazovat náš výkon, kluci makali a výsledek je zasloužený.

O zápas dříve jste porazili i Lutín, tenkrát jste sám rozhodl. Jak si vysvětlujete, že se vám poslední dobou na tak silné soupeře daří?

Jsem z toho sám překvapený a vysvětlit si to moc nedokážu. Jelikož máme mladé a méně zkušené mužstvo, tak se umíme nachystat lépe na soupeře z vrchu tabulky, protože ten se hůře podceňuje než outsider. Ale to je spíše můj názor, pravda může být někde jinde. V kabině nedávno někdo zahlásil, že jsme jako Robin Hood: bohatým bereme a chudým dáváme (směje se).

Proč jste vlastně šel penaltu proti Lutínu kopat vy?

Penalta proti Lutínu nebyla moje první. Trenér mě pověřil a zbytek týmu mi taky věří, takže proto jsem šel.

Platíte za vstřelené góly speciální pokutu do týmové kasy?

Platíme většinou za první vstřelený gól, naštěstí to můj premiérový letos nebyl, takže mě snad pokuta nečeká.

Takto Lukáš Toman rozhodl o výhře Zábřehu nad Lutínem (zdroj: SK Sulko Zábřeh)

Pomohl Sulku návrat na domácí stadion? A jak jste se v celé sezoně s jeho absencí vyrovnávali?

Na návrat do domácího prostředí jsme se každopádně těšili, už jen kvůli atmosféře a fanouškům. V podzimní části jsme většinu utkání odehráli na hřištích soupeřů, s čímž jsme si docela dobře poradili. Každého těšila vidina jarní části, kterou měl náš tým strávit převážně v Zábřehu. Ale bohužel nám to znovu zkomplikovaly další úpravy na stadionu. Je ale super, že se stavby blíží ke konci a můžeme si zbytek ročníku užít už jen na domácím hřišti.

Jak velkou výhodou pro vás je, že až do konce sezony hrajete pouze doma?

Lepší by bylo, kdybychom sehráli na jaře vše doma (Zábřeh kvůli pokračujícím pracím na místním stadionu nastoupil k některým duelům na neutrálním hřišti v Leštině, pozn. autora). Naštěstí to nebylo do Leštiny daleko, takže minimálně z hlediska dojezdové vzdálenosti jsme měli pohodu.

Za necelé dva týdny vás ještě čeká derby s Velkými Losinami. S čím do něj Zábřeh půjde a co od zápasu očekáváte?

Na derby s Velkými Losinami se vždy všichni těší. Jsou to s nimi zápasy plné emocí, hráči se mezi sebou znají. Za nás mohu slíbit, že chceme předvést co nejlepší výkon a ukázat takový fotbal a výsledek, aby byli diváci spokojení. Půjdeme vyhrát.

Uvědomujete si už teď, že utkání Zábřeh – Velké Losiny možná bude přímým soubojem o lepší postavení obou týmů v tabulce?

Jelikož tabulku moc nesleduji, tak ani nevím, že jsme Losinám tak bodově blízko. Já se snažím na každé utkání připravovat stejně, ať už jde o první nebo třeba poslední tým v pořadí. Určitě bychom rádi zůstali před Sokolem, vítězství pro nás bude důležité i proto, že hrajeme doma.

IMG 1360
Pohoda. Zábřežská lavička může být se svými výkony spokojená (foto: LifeTV.cz)

Stále můžete poskočit do nejlepší šestky tabulky. Jak moc na to myslíte a čím se motivujete?

Řekl bych, že si to nikdo z náš nepřipouští. Sezonu jsme začínali s tím, že nechceme spadnout a budeme chtít udržet krajský přebor, s vývojem můžeme být tím pádem spokojeni. Jakékoli lepší umístění v tabulce bereme jako úspěch.

Proti Jeseníku přišlo 300 diváků. Na co byste je pozval, aby přišli i na závěrečná tři kola?

Protože jsme daleko od sestupových příček, tak by měli dostat šanci i mladší hráči. Takže bych diváky pozval, ať se přijdou podívat na nové naděje zábřežského fotbalu.

Za uplynulá dvě utkání jste inkasoval pouze dvakrát. Chválí vás teď trenér?

Samozřejmě má trenér radost z uplynulých zápasů, které jsme zvládli. Ale nedává najevo chválu jednotlivým hráčům, každý se snaží plnit svou roli a hrát týmově.

Foto: SK Sulko Zábřeh