V sobotu 11. a neděli 12. května proběhl v Jeseníkách další ročník tradiční běžecké akce Dvojzávod v běhu do vrchu. První den vytrvalci odstartovali z Bělé pod Pradědem Běh na Šerák, v neděli šli do akce z Autocampingu Bobrovník v Lipové-lázních, čekal je tam podnik nazvaný Běh na Sokolí vrch. Navzdory nepříznivé předpovědi počasí se na start obou závodů pro dospělé dostavila téměř stovka běžců, v kategoriích pod 16 let kolem 60 dětí. LifeTV se stala hrdým mediálním partnerem této akce.

„Co se počasí týče, nemohly být závodní dny rozdílnější. Zatímco sobota se obešla bez deště a teplota vystoupala i na Šeráku ke 14 stupňům, nedělní počasí mělo pro běžce připravené jen teploty kolem 8 stupňů, což bylo umocněno mrholením, které přecházelo v déšť,“ popsala organizátorka akce Jaroslava Ivanová.

V Holba běhu na Šerák (vzdálenost 9,5 kilometrů a převýšení 813 metrů) se do vrchu pustilo 58 mužů, žen, juniorů a juniorek. Mezi ženami doběhly do cíle jako první Hana Švestková Stružková, Kateřina Bluchová a Gabriela Weissová. Mužskou část ovládl s výsledným časem 48 minut a 53 vteřin Pavel Dvořák z AC Prostějov, který se stal i celkovým vítězem Běhu na Šerák. Druhý skončil Ladislav Kučera, třetí Ondřej Motl.

Cesta na Sokolí vrch byla blátivá

Hned v neděli 12. května přišlo na řadu pokračování: Běh na Sokolí vrch pořádaný Fenix Ski Teamem Jeseník. „Trať dlouhou 6 kilometrů s převýšením 550 metrů poznamenaly terénní práce pod Sokolím vrchem, které v kombinaci s deštěm způsobily blátivost značné části trati. Tato skutečnost se podepsala také na výkonu nejrychlejších žen,“ líčila Ivanová.

Nejen běhání. Závodníci si užili i zasloužený oddech (foto: David Švestka)

V absolutním pořadí Běhu na Sokolí vrch zvítězil Ladislav Kučera z Iscarexu Česká Třebová, ve výsledkové listině má zapsaný čas 32 minut a 2 vteřiny. Za ním doběhli prostějovský Pavel Dvořák (32:09) a třetí Ondřej Motl (33:57).

Zábavu si užily i děti

Výsledky z obou akcí se pochopitelně sečetly, aby organizátoři mohli určit absolutní výherce Dvojzávodu v běhu do vrchu. Za ženy slavila Kateřina Bluchová (TJ Sokol Maxičky, ŽB), mužskou část opanoval skvěle připravený Pavel Dvořák.

„Oba běhy do vrchu doprovodily závody pro děti, konkrétně šlo o Dětský závod všestrannosti (DZV) a dětský běh AC Bobrovník. „Je zajímavé, že věk často nerozhodoval. Například desetiletá dívka skočila z místa nejdále (190 cm), na cíl mířily nejpřesněji dvě šestileté a jedna patnáctiletá závodnice,“ dodala pořadatelka.

Kompletní výsledky a fotografie ze ze závodů najdete zde.

Dvojzávod v běhu do vrchu podpořil mimo jiné pivovar Holba Hanušovice, město Šumperk, obec Bělá pod Pradědem nebo Olomoucký kraj.

Foto: David Švestka (behnaserak.cz)