Nepříjemná věc se odehrává v šumperském sportu. Oddíl Krasobruslení Šumperk, který do letoška působil pod hlavičkou klubu HK Mladí Draci Šumperk, v úterý 14. května zveřejnil petici za větší podporu krasobruslení od vedení města. Mimo jiné se v ní dožaduje stejných finančních dotací na ledovou plochu, jaké dostává mládežnický a mužský hokej. Starosta Šumperka Tomáš Spurný však uvedl, že v tuto chvíli není žádné přidělení dotací možné a že petiční nátlak v dané situaci nepovažuje za rozumný. Podle vedení Mladých Draků jsou v petici lži.

„Naším požadavkem je získat přístup na led čtyři hodiny týdně a dostat dotaci na ledovou plochu, jako dostává mládežnický (i mužský) hokej,“ stojí doslova v petici nazvané Krasobruslení v Šumperku Chceme, kterou na webu e-petice.cz publikovala vedoucí oddílu Helena Šimková. V textu také uvádí požadavek, aby byl tento sport i nadále provozován v prostorách šumperského zimního stadionu.

Pro všechny stejná pravidla

Jak ale ve vyjádření pro LifeTV řekl starosta města Tomáš Spurný, udělení dotací na nejbližší měsíce v tuto chvíli nepřipadá v úvahu. „Nemůžeme teď krasobruslení ani žádnému jinému sportu přiklepnout peníze, protože dotace na probíhající dotační období jsou již schválené, šli bychom proti nastaveným pravidlům. Město sport v Šumperku dlouhodobě podporuje, nicméně musí platit pro všechny stejná pravidla,“ uvedl Spurný.

Také dodal, že petici ještě nečetl, ale ať už je v ní cokoli, přijde mu v dané situaci toto nátlakové řešení jako nešťastné. Navíc upozorňuje na fakt, že Krasobruslení Šumperk doposud nebylo regulérně zaregistrováno jako samostatný sportovní klub, jelikož od vzniku v roce 2015 působilo pod záštitou Mladých Draků Šumperk. I z tohoto hlediska je komplikované nyní oddílu přidělit jakékoli peníze.

Vedoucí Krasobruslení Šumperk Helena Šimková (foto: LifeTV.cz)

„Měli jsme s krasobruslením v pondělí 13. května velké jednání, přítomen byl kromě zástupců města a krasobruslařského oddílu také předseda Mladých Draků Luboš Cekr. Mládežnický hokejový klub nabízel různé varianty řešení. Pokud spolu mají dva spolky jakékoli úrovně fungovat, vždycky je lepší dohoda,“ dodal starosta.

S Mladými Draky spolupracovat nebudou

Jenže právě v další spolupráci s Mladými Draky vidí Helena Šimková problém. V petici totiž uvádí, že kooperace s hokejisty není ideální a že vedení klubu na různé požadavky krasobruslařského oddílu reaguje buď negativně, nebo vůbec.

„Byť Mladí Draci dostávají dotace od města, kraje i MŠMT (Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky, pozn. redakce) a vybrali příspěvky od sportujících dětí (…), všechny tyto peníze šly prý pouze na ledovou plochu. Veškerou naši činnost provozovaly na své náklady trenérky, případně rodiče dětí (…). Jak byly vynaloženy prostředky, které klub získal, se bohužel nedozvíme, protože Mladí Draci členy o hospodaření neinformují. Dokonce porušují i zákon o veřejných rejstřících a své hospodaření tam nezveřejňují,“ popsala Šimková v petičním textu.

Reportáž LifeTV ze šumperského krasobruslení

Krasobruslení Šumperk prý došla trpělivost a rozhodlo, že za stanovených podmínek s Mladými Draky dále spolupracovat nebude. Pokud k dohodě mezi oběma stranami opravdu nedojde, jsou krasobruslaři připravení nechat se zaštítit Tělovýchovnou jednotou Šumperk. Heleně Šimkové se v této souvislosti také nelíbí, že předsedou správní rady společnosti Podniky města Šumperka, která mimo jiné pomocí podniku Šumperské sportovní areály provozuje zimní stadion v Šumperku, je předseda Mladých Draků Luboš Cekr.

„Firma Šumperské sportovní areály je dceřinou společností Podniků města Šumperka, kde je shodou náhod předsedou správní rady pan Cekr. (…). Z nějakého důvodu zasedá i v komisi, která měla schválit podporu krasobruslení městem Šumperk,“ uvedla hlavní tvář Krasobruslení Šumperk.

Rozhovor LifeTV s vedením Mladých Draků

„Vzhledem k tomu, že na radnici bylo v pondělí vyvoláno jednání o budoucí spolupráci Mladých Draků a krasobruslení, tak mi petice připadá nefér,“ sdělil ve vyjádření pro LifeTV Luboš Cekr. „Na té schůzi nezaznělo vůbec nic z toho, co je v petici uvedeno, bavili jsme se o čerpání rozpočtu a rozpočtových pravidlech, nic jiného tam nezaznělo. Nikdo také nemluvil o zrušení krasobruslení, pouze paní Šimková řekla, že nechce působit pod Mladými Draky. My jsme byli ti, kdo tenkrát krasobruslení umožnil pod naším klubem působit.“

Předseda Mladých Draků zároveň odmítá nařčení, že by klub porušoval zákon a neinformoval o hospodaření. „To je další lež, paní Šimková byla osobně přítomna schůzi, kde se schvalovala účetní závěrka, která je také k nahlédnutí. Stejně tak jsou podle zákona uvedeny všechny výroční zprávy a další povinné náležitosti. Kdyby měl někdo snahu, tak se na dokumenty podívá. Takže nic neporušujeme a budeme zvažovat ochranu dobrého jména klubu,“ dodal Luboš Cekr. Mimo jiné odmítl spekulaci, že by měl jako předseda správní rady Podniků města Šumperka vliv na rozdělování peněz jednotlivým klubům.

Vývoj události pro vás budeme na LifeTV nadále sledovat.

Úvodní foto: LifeTV.cz