Osmadvacátý duben se pro šumperský fotbalový klub stává pravidelnou noční můrou. Před rokem v tento den utrpěl ošklivé zranění nohy talentovaný Daniel Španihel, dodnes kvůli němu nemůže hrát fotbal a zanedlouho podstoupí další operaci. Rok se s rokem sešel a tuto neděli přišla další bolestivá rána. Záložníka Marek Smrže v utkání na pažitu Kozlovic ze hry vyřadil nešťastný střet s vlastním gólmanem, po kterém jej museli křísit přímo na hřišti a následně odvézt do nemocnice. Naštěstí vše dopadlo dobře.

Šumperk s Kozly padl po vyrovnaném boji 0:1 a na body nedosáhl, ale to bylo poslední, co hostující mužstvo trápilo. Někdy i ve sportu přijdou chvíle, kdy jde honba za co nejlepším výsledkem stranou. A tohle byl přesně ten případ.

K incidentu došlo v 73. minutě. Nejspíš špatná komunikace zapříčinila tvrdou srážku šumperského Marka Smrže s brankářem Martinem Kreizlem. Po nárazu zůstali oba ležet, začala hra o vteřiny. „Markovi zapadl jazyk, jako první k němu přiběhl hráč Evžen Ostrovka, který mu poskytl včasnou první pomoc. Marek ani nevěděl, kde je a byl mimo, naštěstí bez dechu zůstal jen krátkou dobu,“ líčil trenér Šumperka Bohdan Hecl. „Převezli ho do nemocnice a měl podezření na krvácení do mozku, ale naštěstí jsem s ním už mluvil a řekl mi, že nemusí podstoupit operaci. V úterý jede do šumperské nemocnice, snad to bude bez větších následků. Každopádně fotbal si nějakou chvíli nezahraje.“

Zavedou kurzy první pomoci

Gólman Kreizl dopadl o něco lépe. Přestože i on byl po střetu otřesen, den po utkání trenérům hlásil, že neutrpěl vážné zranění a bude se moci brzy vrátit do tréninku. „U Marka mě to hrozně mrzí, jelikož jde o jeho druhé nebo třetí zdravotní komplikace v šumperském dresu, už u nás měl zlomenou klíční kost,“ štvalo Hecla.

I kvůli nedělnímu maléru teď vedení FK Šumperk uvažuje, že zavede povinně pro všechny trenéry v klubu zdravotnické kurzy a školení první pomoci, aby členové realizačního týmu zvládli v podobných situacích zavčas reagovat.

FK Kozlovice – FK Šumperk 1:0 (0:0), zápis o utkání zde.

„Nechci to dramatizovat, ale chvíli šlo Markovi dokonce o život,“ pokračoval lodivod severomoravského celku. „Zápas jsme prohráli a nemáme žádný bod, k tomu si ještě v kabině něco řekneme. Ale důležité je, že jsou oba kluci v pořádku. Kluci z týmu půjdou Marka brzy navštívit a podpořit ho, snažíme se teď stát při něm. Ve stejný den před rokem měl těžký úraz i Dan Španihel, nejraději bych tento den škrtl v kalendáři, je to hrůza,“ uzavřel.

Šumperští fotbalisté bez Marka Smrže v sestavě pojedou tento týden v neděli na trávník beznadějně posledního Ústí, kde cokoliv než výhra za tři body nepřipadá v úvahu. Heclovým svěřencům patří po 22 kolech 14. příčka moravskoslezské divize E, s desetibodovou ztrátou na třinácté Heřmanice.

Úvodní foto: LifeTV.cz